קצת על עצמי:

שמי גלית מילצ'ן, תושבת מודיעין, אמא ל-3 בנות מתבגרות.

בשנים האחרונות אני מנהלת את תחום החינוך למיניות נבונה ב"תהודה- חינוך, השפעה, קהילה" (חל"צ). בהכשרתי אני מחנכת למיניות ומנחת קבוצות מוסמכת בתחום.
את הידע שלי צברתי בלימודיי ובמאות הסדנאות שהעברתי לאלפי בני נוער, הורים וצוותי חינוך וטיפול בכל רחבי הארץ.
בימים אלו אני מרכזת צוות של כ-15 מנחים ומנחות למיניות שפועלים בכל הארץ ומרצה בקורסי הדגל של "תהודה" להכשרה ייעודית של דור חדש, של מנחי קבוצות בתחום המיניות והמגדר בשילוב כלים יצירתיים.

אני מגדירה את עצמי כאשת חינוך בנשמה. מאז ומתמיד אהבתי לעסוק בהדרכה, בעיקר עם בני נוער, עוד בנעוריי כמדריכה וראשג"דית בצופים ובהמשך כמשק"ית חוו"יה (חינוך וידיעת הארץ) וכקצינת חינוך. אחרי הצבא הדרכתי תלמידי בתי ספר בטיולים בכל רחבי הארץ ובעת לימודיי באוניברסיטה הדרכתי חוג פר"ח בטבע לילדים בשכונת מצוקה במסגרת מילגת הלימודים.

עם סיום לימודי קולנוע וטלוויזיה ומדעי הרוח בהצטיינות באוניברסיטת ת"א, עבדתי מספר שנים כתחקירנית ילדים בערוץ הילדים ומשם חזרתי לאקדמיה, ללימודי הוראה בכירה במסגרת לימודי הסבת אקדמאים בסמינר הקיבוצים.

בשנים שגידלתי את בנותיי בבית ועבדתי כעיתונאית בער בי הצורך לחזור לתחום החינוך. בבוא הזמן העדפתי להתמקצע בתחום הכל כך חשוב, שלא תמיד מקדישים לו את המקום הראוי לו- החינוך למיניות. השלמתי את לימודיי כמחנכת מוסמכת למיניות במסגרת "האגודה לתכנון המשפחה" המסונפת לארגון ippf העולמי, וכמנחת קבוצות מוסמכת בתחום ומאז אני רואה את ייעודי בחינוך הנוער למיניות נבונה.

אני זוכרת את עצמי כמתבגרת, כמה קשה היה לי לשתף את הוריי בשאלות ובהתלבטויות האישיות שהטרידו אותי. בתקופתי גדלנו רק על איסורים- מה אסור לעשות וממה צריך להיזהר. לטעמי נושא המיניות הוא מרגש, מסקרן וטיבעי והדרך ללמוד להתנהל בו היא באופן אחראי ומודע ולא מתוך פחד ואיסורים.

בני הנוער היום עדיין מתלבטים באותן שאלות שהטרידו אותנו בעבר וגם הם מצפים להכוונה ועזרה, דווקא משום שהם חשופים לאין סוף מסרים מיניים מכל עבר. בעידן בו הידע זורם ללא גבולות, לעיתים ממקורות מפוקפקים, חשוב לכוון, להסביר, לעורר בהם חשיבה עצמאית ואחריות אישית וחברתית. כמחנכת למיניות אני מודעת לכך שבני נוער רבים מתחילים את פעילותם המינית בגיל צעיר, לעיתים משיקולים זרים וללא שיקול דעת בוגר. לשמחתי ההכשרה והניסיון שצברתי מאפשרים לי ליצור עמם תקשורת וקירבה ולהתחלק בידע שלי עמם.

כאמא למתבגרות אני חווה לא פעם את הקושי לתקשר בנושאים אישיים ואינטימיים. כיום ברור לי שהתקשורת והפתיחות צריכים להתחיל מגיל צעיר ושלא מעט עבודה צריכה להיעשות אצלנו המבוגרים, להתגבר על החסמים והמבוכה שאנו מביאים איתנו מבית הורינו.

את האתר שלי אני מכוונת לבני הנוער המתלבטים אך לא פחות מכך לכם ההורים, המעוניינים לגדל דור צעיר ובריא בנפשו, שרוצים למצוא דרך לליבם של המתבגרים שלכם ולפתח תקשורת עם ילדיכם עוד מגיל צעיר גם בנושאים שלעיתים מביכים אותנו.

אודות 'תהודה' הכשרה, העשרה, העצמה בע"מ (חל"צ) :

בשנה האחרונה הצטרפתי ל'תהודה' – הכשרה העשרה והעצמה בע"מ (חל"צ) כמנהלת תחום חינוך למיניות נבונה. אני גאה ונרגשת לפתח את התחום החשוב כל כך בקרב האוכלוסיות המיוחדות איתן אנו עובדים.

"תהודה" נוסדה בשנת 2014 והינה מלכ"ר העוסק בהכשרה, העשרה והעצמה של אוכלוסיות מיוחדות כבני נוער בסיכון, עולים חדשים, ערבים, בדואים, צעירים, אזרחים ותיקים ואנשים עם צרכים מיוחדים ומוגבלויות.

בין היתר חזוננו לקדם ולטפח את ההכשרה התעסוקתית והשילוב בקהילה של אוכלוסיות מיוחדות וליצור עבורם סביבה המאפשרת שילוב במעגל התעסוקה, ובקהילה.

מערך החינוך המיני יהווה נדבך משמעותי ביישום החזון להעניק לבני הנוער סביבה בטוחה, תחושת שייכות והתפתחות אישית וחברתית.

לפרטים נוספים:

https://www.tehuda.org.il/minhunuchshekaze

https://www.facebook.com/tehudachalatz

המיניות היא חלק נפלא מחיינו וחשוב שנתייחס אליה כך.

שלכם,

גלית מילצ'ן – "מין חינוך שכזה"